Současné Rusko - největší hrozba pro svět

12. 12. 2014 12:20:43
Varování před současnou, nepředvídatelnou, agresívní politikou Ruska přichází ze všech stran. Napětí mezi Ruskem a Západem graduje každým týdnem do nových, dříve nemyslitelných rovin. Aniž si to většina lidí, zhýčkaná pohodlím a relativními jistotami uvědomuje, žijeme v nebezpečné době.Období míru skončilo. Zaujalo mě vyjádření několika světových osobností v poslední době na téma ukrajinské krize. Papež František řekl během kázání při italském vojenském památníku I.sv. války v Redipuglia, že 3. světová válka se už postupně odehrává, že lidstvo vstoupilo do časů, kdy by mělo plakat. Kancléřka Merkelová po rozhovoru s Putinem v Austrálii reagovala nezvykle ostře a mj. zdůraznila, že se současná krize neomezuje jen na Ukrajinu,ale jde i o Moldavsko, Gruzii a pokud to bude pokračovat, může být zpochybněn osud Srbska a Balkánu. Ukrajinská jiskra by mohla zažehnout válečný požár mnohem většího rozsahu. Její formulace vyvolaly velkou odezvu světových médií.Skutečnost, že s Putinem ztratila trpělivost jindy zdrženlivá a opatrná kancléřka, která dosud vždy dávala přednost diplomacii, vesměs považují za varovný signál, že situace je vážná.

Bývalý prezident Gorbačov prohlásil na tiskově konferenci v Moskvě, která se konala při příležitosti 20. výročí nezdařeného puče, že v nynější ruské společnosti vidí spíš prvky stalinismu. A v komentáři pro list Rossijskaja Gazeta napsal, že ukrajinská krize vyhrotila mezinárodní situaci do krajně znepokojivého stavu. "Takhle vysoké napětí v mezinárodních vztazích je extrémně nebezpečné.Někomu by mohly rupnout nervy."

Zrekapitulujme si události posledních let:

Obamova zahraniční politika je v ruinách, počínaje "resetem" vztahů s Ruskem v březnu 2009, Obamův vstřícný projev k islámskému světu v Káhiře stejného roku a zrušení protiraketové obrany ve střední Evropě.

Reset totálně selhal, Rusko anektovalo sousední zemi, kdy porušilo veškeré své mezinárodní závazky týkající se Evropy po roku 1945 .Popularita amerického prezidenta je v islámských zemích ještě horší, než z éry G. Busche, zrušení protiraketového deštníku Rusko pochopilo jako slabost.Obamova politika je tragicky naivní a izolacionistická.Místo míru svět opět chřestí zbraněmi.Tentokrát za našimi humny.

Ruská letadla, strategické bombardéry narušují vzdušný prostor Islandu, Anglie, Nizozemí, Norska, Turecka a přiletěly až ke Kalifornii.Jsou hlášena pravidelná narušení VP Pobaltských států, ruské ponorky pronikají do teritoriálních švédských vod, ruské křižníky si udělaly "výlet" k Austrálii. Rusové nacvičují jaderné utoky proti evropským zemím.

Každý říká, že je to metoda zastrašování, ale málokdo si připouští, že to mohou být přípravy na válku.

Samostatnou kapitolou je proruská propaganda.Pro velkou část ruského národa jsme my na Západě fašisté, kteří se snaží sankcemi svrhnout a rozložit režim v Rusku.Po celém světě vznikají proruské weby a i na webech seriosních deníků jsou internetové diskuse zaplavovány proruskými trolly.

Sovětská propaganda se snažila dokazovat, že její fragmenty dezinformací jsou pravdivé.

Na rozdíl od dnešního Ruska, kde představa pravdy je zcela irelevantní.Hranice mezi fakty a fikcí jsou zamlžené. V publicistických pořadech ruské televize vystupují herci jako uprchlíci z Ukrajiny a pláčí před kamerami o vymyšlených hrozbách fašistů.Nebo jak ukrajinští nacionalisté "ukřižovali" ve Slavjansku dítě.

Po otázce k náměstkovi ruského ministra informací, že reportáž byla zcela vymyšlená, řekl:"Veřejnosti se líbí, jak naše TV prezentuje materiál, jí se líbí ton naších pořadů".

Naše republika dostala před 25. lety dějinnou šanci vymanit se z ponížení a užívat si svobody a demokracie.Toužíme vůbec po svobodě, která sebou nese i osobní odpovědnost, samostatné myšlení a rozhodování ? Jsme schopni se podívat pravdě do očí, pravdě, která tak často bolí nebo je nám dobře ve shrbenosti, lži? Uvědomujeme si, že stojíme opět na dějinné křižovatce, která rozhodne o našem osudu?

Autor: Josef Parák | pátek 12.12.2014 12:20 | karma článku: 28.23 | přečteno: 1955x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Malé lidské setkání...(aneb Něco k těm- jako že "nepřizpůsobivým")

Hned na úvod musím říct, že je mi odporné slovo -"nepřizpůsobivý". A záměrně ho v nadpise dávám do uvozovek. Nálepkování tohoto druhu - nebrat!

22.10.2019 v 21:42 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 295 | Diskuse

Beata Krusic

Jak Josef Zíma pochopil jednu mojí nohu...

Aneb Jak mi Josef Zíma dodal klid a jistotu... (A ne jen tehdy, když mě lidsky pochopil, ale v podstatě neustále mi do života přinášel štěstí..., protože tu jeho radost v hlase, jsem vnímala celý život!

22.10.2019 v 13:37 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 513 | Diskuse

Michal Pohanka

Pozoruhodné změny v chování mužů, když si chtějí zaš...pásovat

Nezaslouží si snad i použitelná hajzlmamá s IQ splachovadla svých patnáct minut slávy? Jistěže ano! Jen pro takové chvíle přece stojí za to žít. Jen pro takové chvíle přece stojí...

22.10.2019 v 13:29 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Jiří Turner

Mediální ghetto

Svoboda projevu a svobodný přístup k informacím nejsou žádnou zárukou svobodného myšlení. Myslím, že mnoho lidí tuto svobodu nepotřebuje a možná ani nechce. Někomu třeba komplikuje život i možnost volby.

22.10.2019 v 11:15 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 413 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kurdové mají obdobné problémy jako měli řečtí Makedonci

Dívám se na plačící ženy, jejich děti, zoufalé muže, kteří utíkají před bombardování v Sýrii. Je mi jich skutečně líto. Poslouchám v TV pár Kurdů, kde se dozvídám, že jim Turci nepovolili kurdská příjmení. Historie se opakuje.

22.10.2019 v 10:42 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 390 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2235

Zdravotník ,Evropan,křestan,který jde často proti proudu. S proudem plují často leklé ryby.

Najdete na iDNES.cz